Straipsniai2011-08-18 :: Praktiniai patarimai kaip tvarkyti namus
Kiekvienas iš mūsų susiduriame savo namuose su dulkėmis, o laikas kuomet tenka tvarkyti visus namus ateina periodiškai nuolatos. Tačiau dulkės nėra vienintelė problema tvarkant namus. „Savaime“ išsimėtantys daiktai bei rūbai, chaosas stalčiuose ir drabužinėse – visa tai kelia galvos skausmą, bet tai nėra didelė problema, kai turi namų tvarkymo strategiją bei tinkamus „ginklus“.
Pirmas žingsnis prieš pradedant tą nuobodžią namų tvarkymo rutiną yra tinkamas nusiteikimas bei pasiruošimas. Atverkite plačiai langus ir išvėdinkite patalpas. Grynas oras suteiks žvalumo. Įsijunktite mėgstamą muziką bei sugalvokite, kaip save apdovanosite už triūsą, - tarkim, per trumpas pertraukėles ar tvarkos pabaigoje Jūs pasilepinsite torto gabalėliu su kava, o gal atsipalaiduosite su taure gero vyno. Nusiteikite pozityviai ir negalvokite apie tvarkymąsi kaip apie kančią, tai tiesiog geras būdas nuvyti pašalines mintis bei deginti kolorijas.
Nusiteikus pozityviai bei sukūrus deramą armosferą, pradėkite tvarkytis nuo daiktų. Mažiau daiktų – mažiau streso, nes jie netrukdys Jums patogiai judėti bei leis geriau atlikti sekančius tvarkos etapus. Pagrindinė taisyklė žymiai palengvinanti namų tvarkymąsi yra nuoseklumas. Nesiimkite vienu metu nuveikti visų darbų iš karto. Tvarkykite etapais. Etapų pobūdis bei laikas gali skirtis priklausomai nuo tvarkomos erdvės. Jei tai 1-2 kambarių butas, tuomet imkitės kiekvieno kambario atskirai nuo pradžios iki pabaigos ir tik tada pereikite prie kito kambario ar virtuvės. Pradėkite nuo daiktų, vėliau pereikite prie dulkių, langų ir užbaikite grindimis. Tačiau jei tvarkomas dviejų aukštų namas, greičiausiai nespėsite visko padaryti per vieną dieną, todėl suskirstykite darbus etapais. Pavyzdžiui, vieną dieną skirtikite daiktų bei rūbų peržiūrai ir rūšiavimui, kitą dieną langams, ir t.t. Didinkite ar mažinkite krūvį atsižvelgdami į savijautą. Galite nustatyti žadintuvą, kuris neleis Jums nukrypti nuo darbų, jei per ilgai žiūrėsite senas nuotraukas ar seni daiktai nugramzdins Jus į prisiminimus.
Bet kokiu atveju, pradėkite tvarkyti namus nuo daiktų bei rūbų. Peržiūrėkite daiktus bei drabužius, galbūt kai kurių daiktų seniai nenaudojate, o tam tikrų rūbų nedėvite. Suprantama, kad maži daiktai, suvenyrai, nusidėvėję, bet širdžiai mieli rūbai yra brangūs, tačiau per didelis jų kiekis sukuria chaosą ir perkrauna Jūsų namų interjerą. Nesezoninius rūbus bei retai naudojamus daiktus surūšiuokite bei sudėkite į dėžes ar plastikinius maišelius, kuriuos kompaktiškai sudėti mažai naudojamoje patalpoje. Rūšiuojant drabužius, svarbu atskirai sudėti drabužius bei aksesuarus į dažnai dėvimus bei nebenaudojamus. Sudėvėtus ar senus drabužius nedvejodami išmeskite ar atiduokite labdarai, kaip gaila Jums tai bebūtų. Atsikratykite drabužiais, kurie Jūsų neįkvepia ar nebetinka, taip atlaisvinsite vietą ir kitą kartą tvarkantis nereikės juos dėlioti iš vienos vietos į kitą. Naudojamiems bei sezoniniams drabužiams kabinti naudokite tvirtas ir vieno stiliaus pakabas, nes pakabos parduodamos kartu su drabužiais dažnai būna pigios, nepatvarios ir gali sugadinti rūbus. Surūšiuokite drabužius pagal paskirtį, spalvas ar medžiagą, taip Jūsų spinta (drabužinė) atrodys estetiškai tvarkinga ir joje lengviau orientuositės. Tvarkingai sulankstykite rūbus ir sudėkite į stalčius, tačiau palikite šiek tiek erdvės, taip rūbai nebus suspausti ir geriau vėdinsis.
Atskirai apie stalčius. Kiekvienuose namuose yra stalčių įvairiems daiktams laikyti. Tačiau dažnai į juos sumetami įvairiausi smulkūs daiktai, nuo paso iki nebeveikiančių šratinukų. Taip nutinka dėl to, kad per skubėjimą neturime laiko įvertinti, kurie daiktai reikalingi, o kuriuos reikia išmesti, todėl viskas atsiduria vienoje vietoje. Išverskite visą stalčių turinį į vieną krūvą, stalčius išvalykite drėgna šluoste, o daiktus surūšiuokite į kategorijas: sąskaitas, korteles, baterijas, šratinukus ir t.t. Įsigykite įvairaus dydžio dėžučių, kuriose patogu laikyti panašios kategorijos daiktus, o sugedusius ar nereikalingus išmeskite.
Sutvarkę daiktus bei rūbus pereikite prie dulkėtų paviršių. Nesvarbu kokiomis priemonėmis valote, visuomet mūvėkite apsaugines pirštines. Valant dulkes reikia žinoti, jog ne visiems paviršiams valyti tinka tos pačios priemonės. Daugelis dulkes vis dar valo drėgna šluoste ar kempine, tačiau šiuolaikiškos švaros priemonės palengvina darbą ir yra efektyvesnės. Geriausia dulkes valyti mikrofibros šluostėmis, jos geriau nuvalo dulkes, todėl rečiau teks vėl prie jų grįžti. Negailėkite pinigų brangesnėms bei kokybiškėsnėms valymo priemonėms – jas naudosite ilgiau nei pigius pakaitalus, be to, sugaišite mažiau laiko ir apsaugosite sveikatą.
Dulkių siurblys – tai nepamainomas pagalbininkas namuose. Šiuolaikiniai dulkių siurbliai atlieka kur kas daugiau funkcijų, nei standartiniai dulkių siubliai iki šiol. Modernūs dulkių siurbliai gali plauti minkštus baldus bei kilimus, surinkti mažas šiūkšles, valyti užsikimšusią kanalizaciją, plauti langus ir t.t. Valant namus dulkių siurbliu, patartina atidaryti langus, o dulkių siurbli laikyti jau išvalytame grindų plote, kad išpučiamas oras iš dulkio siurblio vėdinimo sistemos nesukeltų dulkių debesies. Daugiausia dulkių susikaupia ten, kur oro srautai prispaudžiami prie grindų, t.y. po langais ir išilgai grindjuosčių.
Langų valymas yra atskira namų tvarkymo dalis. Langus plauti reikia pradėti nuo lango rėmų. Parduotuvėse gausu įvairiausių cheminių priemonių langams valyti, tačiau tą patį galima padaryti paprastomis, natūraliomis priemonėmis ir daug pigiau. Medinius nelakuotus rėmus galima plauti paprastu muiluotu vandeniu, lakuotus paviršius – šalta juoda arbata, o plastiko rėmams puikiai tinka skysta skalbimo priemonė. Langai valomi nuo stiklo kraštų centro link. Stiklą reikia nuvalyti sausai, o neleisti išdžiūti pačiam. Norėdami išvengti valymo žymių, vieną stiklo pusę valykite vertikaliai, o kitą – horizontaliai.
Šie patarimai kaip lengvai ir be papildomo streso sutvarkyti namus iš pažiūros yra elementarūs bei daugeliui gerai žinomi, tačiau tikėtina, kad iki šiol darydavote kažką ne taip, t.y. galbūt tinkamai nenusiteikdavote prieš darbą, galbūt neskirstėte darbo etapais arba juos atlikote netinkama tvarka. Jei tvarkytis namus Jums vis dar kančia, pasikvieskite pagalbininkų, taip darbas vyks ne tik greičiau, bet ir lengviau.
BaldaiĮvertinkite straipsnį |